Práškové lakování

Práškové lakování je moderní technologie povrchové úpravy kovů a splňuje přísná kritéria pro ochranu životního prostředí. Před práškovým lakováním je nutné provést správnou předúpravu povrchu, poté následuje nanesení práškové barvy v aplikační kabině pomocí elektrostatického, nebo elektrokinetického aplikačního zařízení. Po nanesení práškové barvy dochází k polymerizaci v peci při teplotě od 140 °C do 200 °C. Běžně realizujeme stavby ručních, automatických nebo robotických pracovišť pro aplikaci barev na klíč.
  • Předúprava

    Předúprava a její vhodně zvolená metoda jsou hlavními předpoklady k dosažení požadované korozní odolnosti nátěru. Zvolení vhodné metody na vstupu ovlivňují proměnné jako povaha znečištění a jeho intenzita. Obecně lze říci, že pro aplikaci barev je třeba, aby byl povrch obrobku zbaven veškeré mastnoty a jeho povrch byl suchý. K dosažení tohoto požadavku slouží různá skladba fází chemické předúpravy nebo tryskání – záleží zde na upravovaném materiálu a korozní odolnosti laku.

    Pro chemickou přípravu povrchu – deoxidaci, odmašťování, fosfátování a následné oplachy, demi oplachy a pasivaci, dodáváme průběžná postřiková zařízení a ponorové či manuální postřikové boxy. Součástí je také zařízení pro cirkulaci roztoků, na výrobu demi vody. Součástí technologie předúpravy jsou i čistírny odpadních vod pro ekologickou likvidaci oplachových vod. Zařízení lze buď zařadit do linky, nebo dodat samostatně.

  • Čistírny odpadních vod

    Při návrhu technologie pro povrchové úpravy je důležité brát ohled i na následnou likvidaci odpadních vod (zejména z chemické předúpravy materiálu). V návaznosti na tento důležitý aspekt jsme vám schopni dodat zařízení na likvidaci odpadních vod v rámci dodávky celé technologie, nebo samostatně ke stávající technologii. Čistírny odpadních vod jsou vždy navrhovány v návaznosti na danou technologii a mohou být dodány v různých konfiguracích, od manuálních až po plně automatické. Proces úpravy/likvidace odpadních vod je vždy upraven v závislosti na požadovaných parametrech a místních limitech vypouštěných vod, které jsou stanoveny příslušnými úřady v místě instalace.

    Čistírny mohou obsahovat volitelné příslušenství jako např. koncovou pískovou filtraci, aktivní uhlí, případně vícestupňové měření pH s plně automatickým dávkováním chemikálií, které jsou potřeba při procesu neutralizace. Celý proces neutralizace odpadních vod je zaznamenáván v rámci řídicího systému technologie.

    Instalací čistírny odpadních vod se velmi výrazně sníží provozní náklady na externí likvidaci odpadní vody.

  • Sušicí a polymerizační pece

    Polymerizační pece slouží k vytvrzování, nebo k zaželírování práškových nátěrových hmot. Sušicí pece usuší díly po mokré předúpravě. Pece mohou být, dle uspořádání, komorového nebo průjezdního typu. Vytápění může být, podle použitého druhu média, elektrické, na zemní plyn, PLG, nebo na LTO. Výrobky mohou být do pece zaváženy ručně pomocí zavážecích vozíků nebo pomocí podvěsného či podlahového dopravníku, případně jinými systémy dle vašich požadavků.
    Rozměry a instalované výkony pecí jsou stanoveny dle kapacity a rozměrů upravovaných výrobků.

  • Infračervené pece

    Infračervené katalytické pece 

    Důvody, proč se v sektoru práškového lakování hledají úspornější a efektivnější řešení týkající se procesu vytvrzování, jsou zejména efektivnější využití energie a snížení nákladů. Bylo prokázáno, že u silnostěnných výrobků jsou plynové katalytické infračervené pece čistší, nákladově efektivnější a účinnější než konvenční pece a zároveň významně omezují uhlíkovou stopu procesu vytápění. 

    VÝHODY: 

    • rychlé zvýšení teploty dílu; 
    • nižší provozní náklady; 
    • přesná regulace teploty; 
    • žádná křížová kontaminace barvy; 
    • minimální požadavky na podlahovou plochu; 
    • šetrné k životnímu prostředí – žádné NOx nebo CO. 

    EFEKTIVNOST VLOŽENÝCH NÁKLADŮ: 

    Systémy společnosti Heraus jsou konstrukčně modulární, využívají plně reflektivní IR technologii a mají vícezónovou technologii Gas Pulse System pro přesné profilování teploty v peci pro efektivní vytvrzování všech typů výrobků: lišt, odlitků, plechů, trubkových či úhlových svařenců. 

    JAK PEC FUNGUJE: 

    Plynová katalytická infračervená technologie je bezplamennou ohřívací technologií, která produkuje rovnoměrné nežhavé teplo o nízké intenzitě. Tato energie o střední vlnové délce je snadno a stejnoměrně absorbována širokou škálou materiálů, včetně práškových barev. Rychlejší absorpce znamená i rychlejší vytvrzování, než je tomu v případě tradičních konvekčních pecí. Katalytické infračervené pece mohou být používány jako urychlovače nahřívání před běžnými konvekčními pecemi, nebo samostatně výhradně pro vytvrzování povlaků. 

    Intuitivní dotykové ovládaní umožňuje komfortní nastavování vytvrzovacího cyklu. Systém pulsování plynu řízený pomocí PLC pro regulaci topného profilu ve svých infračervených systémech. To znamená, že všechny topné profily mohou být uloženy a znovu vyvolány. Výkon jednotlivých zón v peci je jednoduše nastavitelný prostřednictvím dotykového panelu pro každou zónu individuálně. Součástí ovládání pece je také možnost dálkového přístupu přes internet pro aktualizaci ovládacího softwaru a technickou podporu. 

    K přesnému ovládání jednotlivých ohřívačů slouží technologie Gas Pulse System. Tento systém precizně dávkuje přesné množství zemního plynu, který rovnoměrně reaguje bezplamennou reakcí v ohřívači. 

    Patentované katalytické ohřívače, které jsou šetrné k životnímu prostředí, výrazně sníží uhlíkovou stopu a současně eliminují produkci NOx a CO při procesu vytvrzování. Vedlejšími produkty bezplamenné reakce jsou CO2 a vodní páry, které jsou odsávány z prostoru pece. 

     

  • Lakovací kabiny

    Kabiny pro nanášení práškových barev jsou vyráběny z leštěného nerezu, nebo z antistatického PVC.
    V závislosti na velikosti stříkaného výrobku a jeho zavěšení může být kabina zavážecí, podlahová, nebo průběžná. Přestřik práškové barvy je řešen tak, že může být stříkána do ztráty, nebo je přestřik recyklován za pomoci cyklonu s vysokou účinností. Nanášení prášku v aplikační kabině může být prováděno ručně, automaticky manipulátory, nebo roboty.

    Design a funkce lakovací kabiny je vždy navrhnuta v závislosti na typu produkce a preferencích zákazníka.

  • Lakovací zařízení

    Pro aplikaci práškových barev dodáváme elektrostatická a elektrokinetická nanášecí zařízení, která jsou snadno ovladatelná a je s nimi dosaženo vynikajících výsledků povrchů.

    Typy zařízení:

    • ruční;
    • automatická s manipulátory;
    • robotická;
    • systém pro záměnu odstínu do 2 minut.

    K lakovacím zařízením nabízíme bohaté příslušenství, které vám umožní nástřik všech typů povrchů.
    Navrhujeme je na míru, od repase starých zařízení po zcela nová dle vašich potřeb.

  • Robotické lakování

  • Dopravníkové systémy

    Pro přesun výrobků mezi jednotlivými technologickými celky můžete pro úpravu povrchů volit mezi ručním, nebo automatickým dopravníkem. Ruční přesun může být proveden za pomoci tlačených vozíků, válečkových, nebo podvěsných dopravníků. Automatický dopravník je jednokolejný, nebo dvojkolejný – Power & Free.

    Dopravník Power & Free umožňuje předbíhání, nebo nastavení různých technologických časů jednotlivých vozíků s výrobky během jejich povrchové úpravy.

    Pro těžké výrobky je jej možné doplnit o nakládací a vykládací stanici.

  • Řídicí systém inSight

  • Příslušenství

    K lakovacím zařízením nabízíme bohaté příslušenství a různé druhy měřicích zařízení.

    Veškerý sortiment příslušenství naleznete na našem e-shopu.

     


Reference z práškového lakování

Komplexní pracoviště povrchových úprav

Komplexní pracoviště povrchových úprav

Miroslavské strojírny s.r.o.
Maximální rozměr výrobku:
d. 4500 x š. 800 x v. 2200 mm
Maximální váha výrobku:
250kg na závěs délky 4,5 m
Poloautomatická linka pro výrobce designových židlí

Poloautomatická linka pro výrobce designových židlí

LD Seating s.r.o.
Maximální rozměr výrobku:
d. 1400 x š. 600 x v. 1400 mm
Maximální váha výrobku:
80kg na závěs 2,50 m
Prášková lakovna pro výrobce kanalizační litiny

Prášková lakovna pro výrobce kanalizační litiny

KASI, spol. s.r.o.
Maximální rozměr výrobku:
d. 1150 x š. 300 x v. 1150 mm
Maximální váha výrobku: 150 kg / m
Rychlost dopravníku: 3,2 m / min.
Surfin Technology

SURFIN Technology s.r.o.

  • Lány 698/77, 625 00 Brno
  • IČ 02021471 DIČ CZ02021471
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kontakty

Oddělení barev

Objednávky a technické informace
Alena Buchtelová
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 547 426 229
+420 777 717 505

Marta Sedlecká
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 547 426 231
+420 777 717 509

Oddělení technologií

Objednávky a technické informace
Ing. Blanka Vojtková
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 547 426 214
+420 777 717 523

Servis

Miroslav Polčák
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

POŽADAVEK NA SERVIS